Nemluví. Co s tím?

19.03.2024

Kdo z rodičů to nikdy neslyšel. Jen ho nechte, rozmluví se později a pak vám bude chybět ticho. Nemluví? Nevadí, má ještě čas. Dejte tomu ještě pár měsíců a ono se časem zadaří. ...
Jenže kdy už to není jen drobné opoždění, ale začátek problému? 

Obecně se veškerá komunikace ze strany dítěte vyvíjí už od narození. Prvotní vyjadřování pláčem nebo smíchem časem vystřídají jednoslabičná slova a už se začíná vyhlížet tolik vytoužené "táta, máma". Jak ale dál? Co když vývoj řeči začne drhnout a  komunikace váznout?

Pro správný vývoj řeči je nezbytné, aby dítě mělo rozvinutou hrubou i jemnou motoriku. Lezení, plazení, skákání, přeskakování nebo šlapání na kole má podstatný vliv na rozvoj řečového centra. Ke správnému řečovému projevu pak zásadní mírou přispívá rozvoj jemné motoriky ruky. V rodinném prostředí je tedy ideální kombinovat řízené i neřízené venkovní aktivity (procházky, míčové hry, jízdu na kole, lezení po prolézačkách, skákání přes překážky, volnou hru) s aktivitami doma (skládáním, stříháním, kreslením, modelováním, navlékáním, stavením a volnou hrou). Volnou hru je vhodné nepodcenit s ohledem na samostatnost a kreativitu. Není na škodu, když se dítě chvilku nudí a naučí se zabavit a zaměstnat ruce samo.

Jak dále postupovat při rozšiřování slovní zásoby? Jednoduše. A to doslova. Stačí co nejjednodušším způsobem komentovat věci, které vidíte kolem sebe, a dokola to opakovat. Dítě si nejrychleji osvojí jednoslabičná slova (pes, kos, oko) nebo slova s opakujícími se slabikami (pipi, pápá). Pak je čas začít se složitějšími slovy, souslovími a nakonec větami. Intonace a způsob vyslovování by měly dítě zaujmout a bavit, aby slova chtělo opakovat. Propojení slov s pohybem (tleskání, tanečky, pohyby) vnímání slov ještě více umocní a osvojení proběhne efektivněji.

Stává se, a není to žádná ojedinělá záležitost, že i když rodiče aktivně rozvíjí hrubou i jemnou motoriku,  nedaří se dětskou řeč rozvinout tak, jak by bylo pro daný věk dítěte vhodné. Kdy ale přijde ta chvíle, kdy zpozornit a začít hledat odborníka? V podstatě hned, jak si všimnete prvních zvláštností nebo odlišností oproti vrstevníkům. Čím dříve se problém s vývojem řeči začne odborně řešit, tím dříve se dostaví výsledky. Ať už se jedná o problém spadající pod řečové vady, sluchové vady nebo vývojové vady, návštěva odborného poradenského zařízení poskytne potřebné informace, materiály a cvičení, které povedou k nápravě a ke spokojenosti všech.